top of page
Ve vědění je síla!

Zde najdete nejužitečnější tipy a triky pro úspěšné absolvování Vaší závěrečné praktické zkoušky.

 

Věnujte chvilku svého času a přečtěte si několik tipů, jak úspěšně složit zkoušku.

 

Vaše praktická zkouška je přesně tím druhem zkoušky, na kterou se nikdy nedá perfektně připravit. Neexistuje žádný počet lekcí, žádné dostatečně podrobné manuály nebo dostatečně podrobná videa na internetu, které vás připraví na nepředvídatelnost jízdy po silnicích.

 

Co však můžeme udělat, je zajistit, aby vám byly při přípravě poskytnuty nejužitečnější informace tím, že vám poskytneme několik tipů, které s doufáním zajistí, abyste svou zkoušku zvládli na první pokus.

Než vyrazíte

 

Nastavte polohu sedadla tak, abyste měli dobrý výhled z vozidla a mohli jej bezpečně ovládat. Zkontrolujte zrcátka a nezapomeňte na středové zrcátko. Zapněte si bezpečnostní pásy. Nezapomeňte na světla. Uvolněte ruční brzdu a vyčkejte na další pokyny.

 

Výjezd z parkoviště

 

Závěrečnou zkoušku často zahájíte z parkoviště nebo od chodníku na ulici. Nezapomeňte se správně podívat do zrcadel a pomocí směrových světel informujte ostatní řidiče o vašem záměru. Než se rozjedete, znovu zkontrolujte v zrcátku, že nikdo nejede.

 

Zrcátka

 

Vždy používejte všechna zrcátka. Neustále se rozhlížejte. Zrcátka nejsou v autě kvůli parádě, ale zvyšují vaši bezpečnost. Zrcátka vám poskytují přehled o situaci za vámi nebo vedle vás. Nedívejte se jen dopředu, vnímejte své okolí.

 

Povolená rychlost

 

Vždy a zejména během zkoušky dodržujte rychlostní limity. Obvyklá rychlost ve městě je 50 km/h. Během zkoušky je vždy lepší jet trochu pomaleji, abyste nepřekročili rychlostní limit. Pro kruhový objezd zpomalte ideálně na 20 km/h nebo zastavte. Podobně v úzkých uličkách. Nejezděte příliš rychle, ale také nejezděte příliš pomalu.

Řazení

Pokud skládáte zkoušku na vozidle s manuální převodovkou, nezapomeňte, že krom správného řazení musíte také podřazovat. Používat pouze první dva rychlostní stupně také není správně. Moderní vozidla mají nejméně 5 rychlostních stupňů pro jízdu vpřed. Nebojte se je používat.

 

Zastavování

 

Vždy umožněte chodcům neohroženě přejít po přechodu pro chodce. Na semaforech nejezděte na žluté světlo. Pokud autobus opouští zastávku, má nepochybně přednost v jízdě. U značky STOP musíte vždy zastavit a to úplně, i když máte výhled do křižovatky a nikdo k Vám nepřijíždí.

 

Odbočování

Blinkry používejte při každé změně jízdního pruhu. Nezapomeňte zkontrolovat včas zrcátka. Na blinkry a zrcátka nezapomínejte ani při objíždění překážek. Zvyšte svou pozornost na plné čáry, které nemůžete vozidlem překročit.
 

Ukončení jízdy

Na konci zkoušky budete nepochybně parkovat. Vyberte si dostatečně velký prostor, neparkujte na malých místech. Pokud se Vám to na první pokus nepodaří, zůstaňte v klidu a zkuste zaparkovat znovu. Na konci zkoušky zařaďte neutrál, zatáhněte ruční brzdu, vypněte motor a světla.

bottom of page